Ohjeet auton palautukseen

Leasingsopimuskauden päättyessä tulee palauttaa auto viimeistään päättymispäivänä palautuspisteeseemme. Palautuksen yhteydessä autolle tehdään palautustarkastus, joka kestää 45min. Se suoritetaan ulkopuolisen yrityksen toimesta ja aina saman prosessin mukaan. Auto tarkistetaan ulkoa ja sisältä, auto kuvataan ja koko tarkastus dokumentoidaan huolellisesti. 

Auton tulee palauttaessa olla puhdas ja mikäli muuta ei ole sovittu, palauttaessa tulee olla mukana kaikki luovutuksen yhteydessä kirjatut varusteet, kuten;

autoon kuuluvat kesä- ja talvirenkaat

kaikki avaimet, sähköauton latauskaapelit

lohkolämmittimen johto ja polttoainekäyttöisten lämmittimien kaukosäätimet

sisätilalämmitin, hattuhyllyt/verhot

irtovetokoukku ja vetokoukun avaimet

mahdolliset lukkopulttien adapterit

mahdolliset kattotelineet ja niiden avaimet

pakettiauton tavaratilan hyllyt, invertterit, kattokiskot jne.

kaikki muut auton mukana toimitetut varusteet

Myös kaikkien auton asiapapereiden tulee olla mukana, kuten huoltokirja, käyttöohjekirja kansioineen sekä sähköisen huoltokirjan viimeinen tosite, josta selviää huoltohistoria

Huolehdithan myös siitä, että ajoneuvossa on polttoainetta tai virtaa niin paljon, että merkkivalo ei pala. Sähköä tulee olla minimissään 100km sekä AdBlueta minimissään 1000km.

Palautustarkastuksen suorittaa;

Vantaalla InCar Koivuhaka, Niittytie 33 01300 Vantaa.

Kuopiossa InCar Väliköntie 6, 70700 Kuopio

Oulussa InCar Vasaraperän toimipisteellä, Vasaratie 1, 90410 Oulu

Turussa InCar Oriketo, Kuormakatu 17, 20380 Turku

Tampereella InCar Ylöjärvi, Elovainiontie 15, 33470 Ylöjärvi

Porvoossa A-katsastus, Teollisuustie 18, 06150 Porvoo

Mikäli yllä mainittuihin toimipisteisiin on kohtuuttoman pitkä matka, voidaan ajoneuvo palauttaa myös muihin InCarin toimipisteisiin, tällöin veloitamme palveluhinnaston mukaisen siirtomaksun. Mikäli ajoneuvo palautetaan muualle kuin edellä mainittuihin toimipaikkoihin, tulee palautuspiste ilmoittaa osoitteeseen realisointi@jarvileasing.fi.

Mikäli ajoneuvossa on vauriokorjausta vaativia vaurioita tai tuulilasissa halkeama, olethan yhteydessä ennakkoon InCar palvelukeskukseen sopiaksenne vahinkotarkastuksesta ja korjauksesta, jotta auto saadaan palautettua sopimuksen päättyessä asianmukaisessa kunnossa. Vaurioista tulee tehdä vahinkoilmoitus vakuutusyhtiölle. ​

Esimerkkejä vahinkoilmoituksen vaativista vaurioista koostimme

Vahinkoilmoituksen voi täyttää osoitteessa

Haluatko jatkaa sopimusta?

Mikäli haluatte keskustella leasingsopimuksen jatkosta tai muista sopimukseen liittyvistä asioista, olettehan yhteydessä teitä palvelleeseen myyjään tai asiakaspalveluumme.

Kiitos yhteisestä matkastamme!